OTOPARK ÇALIŞTAYI YAPILDI

Otopark işletmeciliği yapanlar, otopark üzerine yatırım yapan kamu ve özel sektör kuruluşları otoparkçılığı yeniden gözden geçirmek üzere Kayseri’de toplandılar. Türkiye’nin birçok ilinde üyesi bulunan dernek çalıştayı 21-22 Kasım 2014 tarihlerinde düzenlendi ve katılım üst seviyedeydi. Çalıştaya Burbak A.Ş. Genel Müdürü Kasım Şahin, Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Sertgöz ve Bursa Büyükşehir belediyesi adına bir grup katıldı.

Otopark işletmeciliği yapanlar, yatırımda bulunan kamu ve özel sektör temsilcileri, ilgili bakanlıklar ve Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Yerel Yönetim temsilcileri ile alanında uzman akademisyenlerin katıldığı programda otopark sorunu enine boyuna masaya yatırıldı. Sorunun çözümüne yönelik çıkarılması gereken mevzuat için bilimsel olarak ortak akıl çalıştayı gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Otopark İşletmecileri Derneği Başkanı ve İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik katılımcılara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti. Özellikle büyükşehirlerde kangren haline gelen ulaşımın en önemli ayağı otopark konusunun gerçekleştirilen çalıştay ile yeni bir boyut kazanacağını ifade eden Çevik, Ülkemizde ve dünyada ulaşım problemlerinin çözümünde ilk sırada otopark sistemleri yer almaktadır. Sorunun çözümüne odak olmak, otopark sistemlerinin gelişmesinde ve taleplerin yerine getirilmesinde yeni alternatifler sunmak amacıyla Otopark İşletmecileri Derneği olarak çalışmaya ve projeler geliştirmeye devam edeceğiz dedi. Çalıştayın ilk günü yapılan ikinci Oturuma Burbak Genel Müdürü Kasım Şahin moderatörlük yaptı. Yapılan toplantıda  “Bursa’da 5 yıl gibi kısa bir sürede otopark işletmeciliği konusunda teknolojinin imkânlarını kullanarak büyük başarılar yakaladığını, trafiğin rahatlaması konusunda otopark işletmeciliğinin büyük önemi olduğunu vurguladı.” Katılımcıların ve basının büyük ilgi gösterdiği toplantıda, Kasım Şahin Bursa’da başarılı otopark işletmeciliği hakkında, geniş bilgi ve tecrübelerini konuklarla paylaştı.

Otopark sektörünün gelişimine büyük katkı sağlayacak dev yatırım ülke genelinde otomasyon, güvenlik, bilişim gibi sektörleri de harekete geçirerek, ülkeye ekonomik anlamda da canlılık kazandıracak. Hayata geçirilecek otopark projelerinde yıllardır uygulanan klasik konvansiyonel otoparklar (betonarme) yerine mekanik, otomatik otoparklarla araç kapasitesi artırılarak teknolojik çözümler getirilecek. Daha bir çok konunun değerlendirmesi yapıldı ve çalışmalar dernek çatısı altında devam ediliyor.